دیدنی های ژاپن

غذاهای ژاپنی | رستوران های معروف ژاپن و آداب و رسوم غذا خوردن | دیدنی های ژاپن

Japanese Food

• غذاهای ژاپنی | عکس+رستوران ها+معرفی غذاها 

غذاهای ژاپنی بدون شک توجه خیل عظیمی از افراد را به خود جذب کرده اند. که به خاطر طعم و ظاهر خاصشان می باشد. از جمله غذاها می توان به سوشی، رامن، ساشیمی، کوفته Gyoza، رشته فرنگی یاکی سوبا، سوپ میسو، یاکیتوری، گوشت گاو کوبه، تمپورا، تاکویاکی اوکونومیاکی اشاره کرد. و همچنان این لیست ادامه دارد.

ژاپن بهشتی برای دوستداران غذاست. علاوه بر این، چیزهای دیگری هم برای ارائه دارد که می تواند برای کسانی که برای اولین بار از این کشور بازدید می کنند، جالب باشد. کسانی که کمتر با غذاهای لذیذ ژاپن و آداب و رسوم غذاخوری آن ها آشنا هستند، با سفر به اینجا حتما شگفت زده می شوند. در این نوشته غذاهای خوش طعم ژاپنی، تنوع منطقه ای آن و جایی که می توانید آنها را میل کنید، ذکر شده است:

برای دریافت اطلاعات از هر بخش بر روی نام آن کلیک کنید

≡ منشا سبک های غذایی در ژاپن از کجا می آید ؟

رابطه خوبی که ژاپنی ها با غذاهایشان دارند به هزاران سال پیش بازمی‌گردد.  منشا غذاهای ژاپنی به روش کشت مرطوب برنج در حدود ۲۰۰۰ سال پیش، غذاهای دریایی فراوان و همچنین ورود بودیسم به ژاپن در قرن ششم برمی گردد. موضوع آخر در نهایت منجر به قوانین و احکامی شد که خوردن حیوانات را درست نمی دانست. و غذاهای مبتنی بر برنج هم براساس سبکی از پخت گیاهی به نام شوجین ریوری (shojin ryori) درست می شدند.

≡ سبک های اصلی آشپزی ژاپنی :

در قرن پانزدهم، بسیاری از غذاها و موادی که امروزه توسط مردم ژاپن میل می شود، به بخش کلیدی فرهنگ غذایی این کشور تبدیل شده بود. این موارد شامل سس سویا، میسو، توفو و سایر محصولات ساخته شده از سویا بودند. همچنین، در این زمان، سبکی رسمی و استادانه از آشپزی شکل گرفت که برگرفته از غذاهای اشراف دربار بود. این سبک به عنوان هونزن ریوری ( honzen ryori) شناخته می شد و یکی از سه سبک اصلی آشپزی ژاپنی در کنار چاکایسکی ریوری (آشپزی مراسم چای_chakaiseki ryori) و کایسکی ریوری (kaiseki ryori) است.

≡ تاثیرات دیگر ملیت ها بر غذاهای ژاپنی :

در پایان دوره ادو، زمانی که ژاپن تصمیم گرفت تأثیرات و تکنیک‌های غربی را هم در نظر بگیرد (ادعا می شود که بریتانیایی‌ها گیاه کاری را به ژاپنی‌ها معرفی کردند). در نهایت ژاپن بسیاری از غذاهای خود را با جهان به اشتراک گذاشت (که بسیاری از آنها شهرت جهانی پیدا کردند). البته همچنان هویت آشپزی منحصر به فرد خود را حفظ کرد.

≡ واشوکو – Washoku :

امروزه غذاهای ژاپنی یا «واشوکو» که به معنای «غذای ژاپنی» است به خاطر فردیت و کیفیت استثنایی خود شناخته شده اند. سرآشپزها سال‌ها صرف یادگیری هنر خود می‌کنند و اغلب بر تسلط بر یک غذا یا تخصص آشپزی تمرکز دارند و طی سال‌ها تمرین شدید آن را به استانداردهای جدیدی ارتقا می‌دهند.

≡ رستوران ها با ستاره های میشلن در ژاپن :

این رویکرد ها منجر به استانداردهای عالی آشپزی در رستوران‌های سراسر ژاپن شده. که می توان این استاندارد ها را با دیدن تعداد باورنکردنی ای از رستوران ها با ستاره‌های میشلن در این کشور متوجه شد. حتی غذاهایی که سنتی ترند مانند رامن و سوشی به دلیل تمرکز ژاپن بر کیفیت، تکنیک، سنت و نوآوری به غذاهای لذیذ در بالاترین سطح تبدیل شده اند. به عنوان مثال، در مورد سوشی، آماده سازی ممکن است دهه ها طول بکشد، از ساخت و شکل دادن برنج گرفته تا کامل کردن طعم ماهی با ماساژ دادن، کنترل دما و دقت برش، همه باید بررسی شوند.

≡ شهر های بزرگ و کوچک ژاپن و تنوع غذایی آن ها :

عاشقان غذا از سراسر جهان به رستوران های ستاره دار میشلن ژاپن در توکیو، اوساکا، کیوتو و هیروشیما سفر می کنند. با این حال، غذاهای افسانه ای ژاپن محدود به شهرهای بزرگ آن نمی شوند، بلکه در سراسر کشور پخش شده اند. ژاپن پر از تولیدکنندگان کوچک و محلی، فروشندگان و غرفه‌ غذاهای خیابانی، و رستوران‌های خانوادگی است. اینجا کشوری است که در آن طعم‌های لوکال، مواد اولیه محلی، و سنت‌های آشپزی باستانی در کنار هم قرار می‌گیرند تا کیفیت و تنوعی را ایجاد کنند که زبان زد همگان است. و تنها در صورتی می‌توان آن را تجربه کرد که در سراسر ژاپن گشت و گذار داشته باشید.

≡ چگونه می توان تجربه ای از سبک غذایی همه ژاپن به دست آورد؟

خوب است بدانید که، ژاپن علاوه بر برخورداری از داشتن بهترین غذاها و تجربیات آشپزی در جهان، یک سیستم راه آهن داخلی پیشرو در جهان هم دارد که طول و عرض کشور را به هم متصل می کند. اگر می‌خواهید در زمان و هزینه بلیط قطار صرفه‌جویی کنید و بهترین غذاهای منطقه‌ای ژاپن را امتحان کنید، Japan Rail Pass (سیستم حمل و نقلی قطار در ژاپن) یا به اصطلاح JRP به شما امکان سرمایه‌گذاری ای هوشمندانه در زمان و هزینه ها را خواهد داد.

≡ تجربه ی میل کردن غذا در منطقه های روستایی تر :

با استفاده از سیستم حمل و نقلی قطار توکیو، کیوتو و اوساکا را می توانید ببینید، اما با استفاده از  سیستم حمل و نقلی جی آر پی می توانید به مکان‌های روستایی دورتر از مسیر معمولی بروید. مانند شهر پستی و سنتی Tsumago در دره Kiso که به خاطر غذاهای تاره اش معروف است (شهر پستی: شهری که پستخانه مستقل دارد). اینکه چه غذاهای ویژه ای باید امتحان کنید و کجا می توانید آنها را بیابید در ادامه گفته می شود:


جاذبه های دیگری از ژاپن که ممکن است برایتان جالب باشد:

1) نودل Yakisoba :

نودل تخم مرغی که با سبزیجات سرخ و در سس یاکیسوبا به آرامی شیرین و خوش طعم شده. و به همراه گوشت یا سبزیجات سرو می شود. این غذا را به کسانی که برای اولین بار می خواهند غذاهای ژاپنی را امتحان کنند توصیه می کنیم.

۲) کوفته‌های Gyoza :

این کوفته ها، کوفته‌های ژاپنی هستند که از خمیر نازکی پر از سبزیجات و گوشت خرد شده تهیه می‌شوند و با سس‌های خوش طعمی سرو می‌شوند.

۳) یاکیتوری (Yakitori ) :

گوشتی که روی زغال کبابی می شود. 

۴) تاکویاکی (Takoyaki ) :

اختاپوس خرد شده در خمیری سبک که با پیازچه و زنجبیل به شکل توپ در می‌آید. و روی آن را با جلبک دریایی سبز، سس، بونیتو ورقه‌ای خرد و خشک شده و گاهی اوقات با سس مایونز تزیین می کنند. این غذای لذیذ یکی از معروف ترین غذاها در اوساکا است. شهری که به آشپزخانه ژاپن معروف است. می توانید از توکیو به اوساکا با قطارهای Hikari و Kodama بروید و این دسترسی از خطوط Tokaido Shinkansen صورت می گیرد.

۵) Okonomiyaki:

یکی دیگر از غذاهای معروف اوساکا، Okonomiyaki  است که در اصل پنکیکی خوش طعم می باشد و با کلم، تخم مرغ، غذاهای دریایی و نودل پک شده است. با این حال، بهتر است اسن غذاها را در هیروشیما هم میل کنید زیرا به اندازه اوساکا در اینجا شهرت دارد. با قطار سریع السیر ساکورا در خط سانیو (Sanyo) ، از اوساکا به هیروشیما بروید.

۶) فوگو (Fugu) :

تجربه امتحان کردن این غذا می تواند جالب باشد، فوگو ماهی بادکنکی بسیار سمی ژاپنی است که حاوی نوروتوکسین آن ۱۲۰۰ برابر قویتر از سیانید است. شما می توانید آن را به روش های مختلفی توسط سرآشپزهای خبره و مجوز دار میل کنید. پایتخت فوگو شهر شیمونوسکی در یاماگوچی (Shimonoseki in Yamaguchi) است.

۷) چاوان‌موشی (Chawanmushi) :

یک غذای کاستارد (فرنی مانند) تخم‌مرغی است که در زمستان گرم و در تابستان سرد سرو می‌شود. و می‌تواند شامل موادی مانند قارچ شیتاکه (shiitake) ، جعفری، گینکو ، زنبق، شاه بلوط، مرغ و غذاهای دریایی باشد. سرچشمه این غذا در ناکازاکی(Nagasaki) بود. می‌توانید با استفاده از جی آر پی، و با سوار شدن به JR Tokaido/Sanyo Shinkansen از توکیو به ایستگاه Hakata در فوکوکا بروید و سپس با قطار سریع السیر JR Kamome به ناکازاکی برسید.

۸) کاری ژاپنی (Japanese curry) :

طبق گزارش ها، کاری که در دوره میجی توسط بریتانیایی ها به ژاپن معرفی شد. به یکی از محبوب ترین  غذاهای این کشور تبدیل شده . تنوع زیادی از این غذا وجود دارد، اما امروزه کاری مرغ معروف کاتسو تقریباً به اندازه سوشی یا رامن ژاپنی معروف است.

۹) مونجایاکی (Monjayaki ) :

یکی از معروف ترین غذاهای منطقه تسوکیشیما (Tsukishima) در توکیو، مونجایاکی است که به‌عنوان «خودت بپز» ترجمه می‌شود و اساساً ترکیبی سریع و آسان از مواد موجود است. و می‌تواند شامل ماهی مرکب خشک، ذرت شیرین و کلم باشد که با هم ریخته شده و روی اجاق گاز با خمیری مایع پخته می‌شوند. وقتی در توکیو هستید، به خیابان Tsukishima Monjya حتما بروید. اینجا کوچه ای است که  به این غذا اختصاص دارد.

۱۰) ماچا (Matcha) : 

چای سبز ماچا در حال حاضر به لطف طعم متمایز و رنگ سبزش، محصولی بسیار پرطرفدار در سراسر جهان است. پارفیت ماچا کیوتو (دسری مرکب از سرشیر وتخم مره پخته و…) و انواع مختلف wagashi را هم امتحان کنید. واگاشی شیرینی سنتی ژاپنی است که معمولا با ماچا سرو می شود. انواع آن شامل یوکان (مکعب های ژله ای شیرین تشکیل شده از خمیر لوبیا، آگار، شکر، و موچی) و… می شود.

≡ رستوران های ستاره دار میشلین :

ژاپن در کنار غذاهای خیابانی خارق‌العاده، محصولات محلی و غذاهای لوکال، به عنوان مرکزی از رستوران‌های ستاره‌دار میشلین در سراسر جهان، شهرت دارد. در واقع، توکیو اولین شهر جهان از نظر داشتن بیشترین تعداد رستوران های ستاره دار میشلین است. اوساکا همچنین در سطح بین المللی به عنوان مقصدی پیشرو برای دوستداران غذا شناخته می شود. شایان به ذکر است، بسیاری از این رستوران ها نیز به طرز باورنکردنی مقرون به صرفه هستند. در اینجا چند نمونه هستند:

۱) سوشی ماسودا، توکیو (Sushi Masuda) :

این رستوران با دریافت دو ستاره میشلین، رستوران سوشی ای سطح بالا است که تجربه صرف غذا به صورت منحصر به فرد با تنها شش صندلی و غذاهای استثنایی را به شما می دهد. اگر به اندازه کافی خوش شانس باشید که رزرو کنید،حتما به غذاهایی مانند شیراکو (shirako) با قارچ دنبلان سفید، سائوری (سوزن ماهی- sayori )، هیرامه (سفره ماهی- hirame ) و سورومه ایکا- surume ika  (ماهی مرکب اقیانوس آرام) توجه کنید.

۲) Sukiyabashi Jiro Honten , توکیو :

به لطف بازدید اوباما و فیلم مستند موفق، Jiro Dreams of Sushi، این رستوران سوشی منحصر به فردی در توکیو است. و توسط سرآشپز ۹۳ ساله با سه ستاره میشلن، جیرو اونو (Jiro Ono) اداره می شود. 

۳) آجیکیچو هورینتن (Ajikitcho Horienten):

تاریخ و سنت ژاپن را اینجا می توانید ببینید. سبزیجات نانیوا (Naniwa – سبزیجات متمایز برای طعم دادن به فرهنگ غذایی اوساکا) و ماهی تازه خریداری شده از دست ماهیگیران را می توانید در این رستوران میل کنید. در این رستوران دو ستاره میشلن که به سنت آغشته است، با معماری سوکیا (sukiya) و باغ‌های طبیعی، روبه رو خواهید شد.

۴) Minoten : 

شما امکان این را دارید تا در میان زیبایی مناظر کوه مینو شام بخورید و در عین حال از غذاهای اصیل ژاپنی لذت ببرید. همچنین با مشاهده وسایل کایسکی که هنرمندانه ارائه شده می توانید شگفت زده شوید و از نوشابه ژاپنی تان لذت ببرید. این رستوران دو ستاره میشلین با پس زمینه ای پر جنب و جوش و زیبا است که در فصول مختلف تغییر می کند.

۵) Chiso Sottaku Ito :

طعم های واقعی ژاپنی را می‌توان در اینجا یافت. جایی که طعم‌هایی از سراسر کشور استفاده می‌شود و با تکنیک‌های قدیمی بهبود می‌یابد. این مغازه طراوت آب چشمه و کتانجک را دارد که برای تهیه سوپ، استفاده می شود.

• آداب و رسوم ژاپنی:

اگر قبلاً هرگز به این ژاپن نرفته اید، آداب و رسوم ژاپن ممکن است برایتان جالب باشد. هرچند دانستن چند قانون ساده، گشت و گذار در این کشور را آسان تر می کند. طبیعتاً، با توجه به شهرت ژاپن به عالی بودن آشپزی و عشق مردم به غذا، آداب و رسوم زیادی در مورد غذاخوردن وجود دارد. در اینجا چند نکته برای آداب سفره های ژاپنی آورده شده است:

۱) سلام کردن: خم شدن در هنگام سلام کردن در میان مردم مرسوم است.

۲) سفارش دادن :

فراموش نکنید که هنگام سفارش بگویید “kudasai” یا “لطفا”. اگر مطمئن نیستید چه چیزی را سفارش دهید، از کلمه “Osusume” به معنای “توصیه” و “Omakase” که “انتخاب سرآشپز” است استفاده کنید. پرسیدن از سرآشپز محترمانه تلقی می شود و اکثر رستوران ها منویی از توصیه های سرآشپز را ارائه می دهند.

۳) اوشیبوری (Oshibori) :  این حوله مخصوص تمیز کردن دستان شما در طول وعده های غذایی است و برای صورت، گردن یا دهان شما نیست. استفاده از آن برای کاربرد های دیگر اشتباه در نظر گرفته می شود.

۴) چاپستیک ها (Chopsticks ) :

چاپستیک ها باید به گونه ای استفاده شوند که غذا به داخل دهان بدون تماس با دهان گذاشته شود. با چاپستیک ها به غذا یا افراد ذیگر اشاره نکنید. اگر آنها را روی میز کنار ظرف خود قرار دهید، به این معنی است که شما هنوز در حال غذا خوردن هستید، اما اگر آنها را کنار هم در بشقاب یا کاسه قرار دهید، به این معنی است که کارتان تمام شده است.

۵) غذا خوردن: 

میل کردن وعده غذایی خود را با گفتن «Itadaki-masu» شروع کنید که به معنای شکرگزاری است. به یاد داشته باشید که زیاد در بشقاب خود غذا نریزید زیرا هر چیزی را که نخورده رها می کنید نشانه بی ادبی است.

۶) نوشیدن:

قانون شماره یک این است که هرگز به تنهایی نوشیدنی نخورید. همیشه منتظر بمانید تا همه مهمانان قبل از اینکه شما بنوشید، یک نوشیدنی بخورند، سپس بگویید “kanpai” یا “cheers”.

۷) پرداخت کردن :

می توانید یک وعده غذایی را با گفتن «gochisōsama deshita» به پایان برسانید، که به معنای «تشکر» است. گذاشتن یک انگشت روی انگشت دیگر  و ایجاد شکل “X” می تواند برای نشان دادن اینکه شما برای صورتحساب آماده هستید نیز استفاده شود.

۸) انعام دادن :

انعام دادن در ژاپن رایج، ضروری و مورد انتظار نیست. در نتیجه گذاشتن پول روی میز می تواند باعث سردرگمی شود.

غذای Fugu
غذای Fugu

غذای Katsu curry
غذای Katsu curry

Kobe Beef
Kobe Beef

غذا به نام Nabe
غذا به نام Nabe

غذاهای ژاپنی
غذاهای ژاپنی

ساشیمی و سوشی
ساشیمی و سوشی

Takoyaki
Takoyaki

Tempura
Tempura


مسیر توکیو به اوساکا :

برچسب ها
Japanese Food دیدنی های ژاپن رستوران های ژاپن رستوران های معروف ژاپنی غذاهای ژاپنی غذاهای معروف ژاپنی

کارشناس گردشگری

دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری شیوار سیاوشان متشکل از متخصصین مجرب گردشگری در نظر دارد پایه گذار خدمات دهی با استانداردهای بین المللی باشد. ما آنچه شما می خواهید را برنامه ریزی خواهیم کرد و بهترین پیشنهادات را با شعار مشاور امین سعی می کنیم به شما ارایه کنیم. چون ما معتقدیم ما امانت دار وقت و هزینه شما هستیم تلفن تماس : 91014574 021 موبایل پشتیبانی تورهای در حال اجرا : 09192120524

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن