دیدنی های هنددیدنی‌ها

مقبره اعتماد الدوله آگرا هند | tomb of i’timād-ud-daulah

یکی از آثار مهم معماری گورکانیان هند ، مقبره اعتماد الدوله آگرا هندوستان است. مقبره اعتماد الدوله آگرا توسط ملکه نورجهان همسر جهانگیر امپراطور گورکانی برای یادبود پدرش ” قیاس الدین بیگ ” در طی سالهای ۲۸ – ۱۶۲۲ ساخته شده است . اهمیت مقبره اعتماد الدوله آگرا به این جهت است که اولین بنای معماری گورکانی است که تماماً از سنگ مرمر سفید احداث گردیده است .

قیاس الدین بیگ یک کاسب فقیر ایرانی بود که وضعیت مالی بسیار بدی داشت. در هنگام سفر به هندوستان برای یافتن موقعیتی بهتر در میانه راه همسرش فارغ شد و دخترشان متولد گردید. بواسطه فقر شدید خانواده ابتدا سعی داشتند که این دختر بچه را رها کنند اما ناله و زاری وی آنها را از این کار باز داشت. همین باعث شد دروازه خوشبختی آنها گشوده شود .
کاروانی که با آن مسافرت می کردند مستقیماً به دربار اکبر پادشاه بزرگ گورکانیان هند رفت . همین پس که پس از مدتی وی به عنوان یکی از وزرای دربار برگزیده شد .

پس از مرگ اکبر در سال ۱۶۰۵ میلادی فرزندش جهانگیر به حکومت رسید در این دوران قیاس الدین بیگ که روزگاری کاسبی فقیر بود به سمت نخست وزیر جهانگیر ارتقاء یافت و به عنوان ” اعتمادالدوله ” ملقب گردید . نورجهان دختر وی که اقبال نیک را به این خانواده آورد دارای چهره ای زیبا بود و شهرتش چندان بود که به مهرالنساء معروف شده بود .

نورجهان پس از مدت کوتاهی از ازدواجش بیوه شد و دوباره به دربار که پدرش در آن شاغل بود بازگشت . آوازه زبیایی اش جهانگیر را بر آن داشت که با وی ازدواج کند. پس از مرگ اعتماد الدوله در سال ۱۶۲۲ این دختر پروژه ساخت بنای یادبود پدرش را در یک چهار باغ ایرانی که در حاشیه شرقی رودخانه ” یامونا ” و ضلع شمالی قلعه آگرا توسط خود اعتمادالدوله ساخته شده بود را آغاز کرد که تا سال ۱۶۲۸ ادامه یافت .

ساختمان بنای مقبره اعتمادالدوله آگرا بر روی یک صفحه بزرگ ساخته شده که دارای چهار مناره در گوشه های آن در گنبد مرکزی است . تمام دیوارهای پوشش بنا دارای نقوش ظریف اسلیمی و هندسی ( بنایی ) است و با استفاده از معرق سنگ های مختلف ساخته شده است .

در شبستانهای چهار طرف بنا نقاشی های دیواری شامل طرحهای تزئینی تشعیری و اسلیمی و ختایی است با استفاده از رنگهای مختلف خصوصاً آبی ایرانی و فیروزه ای و استفاده فراوان از رنگ طلایی ، دیوارها و سقفها را پوشانده است طاقچه ها و رواقهای بنا مانند کاخ عالی قاپوی اصفهان از شکل ظروف مختلف و ” سبو” گرفته شده است .

کف بخش آرامگاه بنای مقبره اعتماد الدوله آگرا با استفاده از نقوش اسلیمی و اجرای معرق سنگهای مختلف در سنگ مرمر مفرش گردیده است . گفته می شود سنگ قبر یک تکه آن از تهران ایران به این بنا آورده شده است . یکی دیگر از عناصر منحصر به فرد آن استفاده از طرح سرو ایرانی در انواع ایستاده و خمیده است که در جاهای مختلف داخل و بیرون بنا استفاده شده است .

مقبره اعتماد الدوله آگرا اگر چه از حیث اندازه چندان بزرگ نیست اما ظرافت نقوش چه در طرحهای هندسی و اسلیمی معرق سنگ و در نقاشی دیوار و سقف آنچنان است که در ردیف شاهکاری های هنر معماری هند مانند تاج محل قرار دارد و به همین سبب است که مقبره اعتمادالدوله را الگوی اساسی طرح تاج محل می دانند .

نورجهان مقبره مشابه ای نیز برای شوهر خود در شهر لاهور واقع در پاکستان امروزی ساخته است. برادر نورجهان دختری به نام ” ممتاز محل ”  داشت که بعدها با شاهجهان فرزند جهانگیر که پس از وی به سلطنت رسید ، ازدواج کرد . ممتاز محل کسی است که شاه جهان پس از مرگ وی بنای محل را ساخته است.

لینک مفبره اعتماد الدوله در سایت WIKI PEDIA :  کلیک کنید


برای مشاهده تور هند روی لینک کلیک کنید

برای کسب اطلاعات درباره هتل های هند روی لینک کلیک کنید

برای کسب اطلاعات درباره دیدنی های هند روی لینک کلیک کنید

عکس های زیبایی از مقبره اعتماد الدوله آگرا هند :

مقبره اعتماد الدوله آگرا هند
مقبره اعتماد الدوله آگرا هند

مقبره اعتماد الدوله آگرا هند
مقبره اعتماد الدوله آگرا هند

آرامگاه اعتماد الدوله آگرا هند
آرامگاه اعتماد الدوله آگرا هند

آرامگاه اعتماد الدوله آگرا هند
آرامگاه اعتماد الدوله آگرا هند

آرامگاه اعتماد الدوله آگرا هند
آرامگاه اعتماد الدوله آگرا هند

موقعیت مکانی مقبره اعتماد الدوله آگرا هند در نقشه گوگل :

برچسب ها
آثار تاریخی آر آثار تاریخی آگرا هند آرامگاه اعتماد الدوله آگرا آرامگاه اعتماد الدوله آگرا هند آرامگاه اعتمادالدوله آگرا آرامگاه اعتمادالدوله آگرا هندوستان اماکن باستانی آگرا هند اماکن تاریخی هند بناهای تاریخی آگرا هند بناهای تاریخی آگرا هندوستان بناهای تاریخی شهر آگرا هند تور دبی هتل جمیرا تور دهلی و آگرا و جیپور تور مثلث طلایی هند تور هند تور هند با پرواز ایران ایر تور هند با پرواز تابان تور هند با پرواز ماهان تور هند با پرواز معراج تور هندوستان جاذبه های توریستی آگرا جاذبه های توریستی آگرا هند جاذبه های توریستی شهر آگرا هند جاذبه های سفر آگرا جاذبه های سفر به آگرا هند جاذبه های سفر شهر آگرا جاذبه های گردشگری آگرا هند جاذبه های گردشگری آگرا هندوستان جاذبه های گردشگری هند جاذبه های گردشگری هندوستان دیدنی های آگرا دیدنی های آگرا هند دیدنی های شهر آگرا دیدنی های شهر آگرا هندوستان سفرنامه آگرا هند سفرنامه های هند فهرست میراث جهانی هندوستان فهرست میراث های جهانی یونسکو در هند قیمت تور مثلث طلایی هند قیمت تور هند مقبره اعتماد الدوله مقبره اعتماد الدوله آگرا مقبره اعتماد الدوله آگرا هند مقبره اعتمادالدوله مقبره اعتمادالدوله آگرا مقبره اعتمادالدوله آگرا هند میراث میراث جهانی هندوستان میراث های جهانی دهلی میراث های جهانی هند میراث های جهانی هندوستان نرخ تور مثلث طلایی هند نرخ تور هند هزینه تور مثلث طلایی هند هزینه تور هند

کارشناس گردشگری

دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری شیوار سیاوشان متشکل از متخصصین مجرب گردشگری در نظر دارد پایه گذار خدمات دهی با استانداردهای بین المللی باشد. ما آنچه شما می خواهید را برنامه ریزی خواهیم کرد و بهترین پیشنهادات را با شعار مشاور امین سعی می کنیم به شما ارایه کنیم. چون ما معتقدیم ما امانت دار وقت و هزینه شما هستیم تلفن تماس : 91014574 021 91014584 021 موبایل پشتیبانی تورهای در حال اجرا : 09192120524

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن