دیدنی های هنددیدنی‌ها

رصد خانه جنتر منتر جیپور | جنتر منتر جیپور

نام جنتر منتر که نام این رصد خانه است ریشه در زبان باستانی هند یا همان زبان سانسکریت دارد و از آنجایی که این سازه توسط مهاراجه های هندوی جیپور ساخته شده است انتخاب اسمی از زبان سانسکریت برای آن خیلی جای تعجب ندارد. مانتار یا همان منتر در زبان سانسکریت به معنای محاسبه و مشورت می شود و جنتر هم به معنای ابزار و ماشین آلات می شود. بنابراین معنای نام جنتر منتر می شود ابزار محاسبه که نامی مناسب برای یک رصدخانه بطلیموسی است.

در قلب تاریخی شهر جیپور یک سازه شگفت انگیز معماری نجومی است. در نزدیکی کاخ هوا محل و کاخ شهر جیپور واقع شده است. این سازه شگفت انگیز رصد خانه جنتر منتر جیپور نام دارد که در بین سال های ۱۷۲۶ تا ۱۷۳۴ به دستور مهاراجه هندی Sawai Jai Singh ساخته شده است. تمام اجزای این سازه همانند یک مقیاس یا ابزار نجومی عمل می کنند و از آنها برای محاسبه های نجومی بهره می بردند. علاوه بر کارکرد نجومی چرخش ها  و بالا رفتن از پله هایی که به سمت آسمان می روند کارکرد معنای متفاوت به این سازه می دهد که فراتر از یک سازه ساده نجومی است.  رصد خانه جنتر منتر یکی از جاذبه هایی است که برای دیدار از آن نیاز به راهنمای خبره گردشگری دارید. چون این سازه نوزده ابزار هندسی برای اندازه گیری زمان، پیش بینی کسوف و خسوف و گرفتن ردپای ستارگان در مدارهایشان، تعیین زوال سیاره ها و … دارد. که آشنایی با هر یک از آنها نیاز به توضیحات علمی راهنما متخصص علم نجوم دارد.

بزرگترین ساعت سنگی جهان در این مجموعه رصد خانه جنتر منتر جیپور واقع شده است. این رصد خانه به عنوان یکی از میراث های جهانی ثبت شده هند در میراث جهانی یونسکو است که جزو بازدید های اصلی توریست ها از شهر تاریخی جیپور است. ثبت جهانی این میراث در میراث جهانی یونسکو در سال ۲۰۱۰ میلادی انجام پذیرفت. این مجموعه نمونه بی نظیری است از ترکیب معماری علمی مدرن با مدد گرفتن از باورهای مذهبی است. ویژگی که در سایر سازه هایی که معاصر با این بنا همانند هوا محل دیده می شود. در ساخت این بناها از سنگ های محلی و مرمر استفاده شده است. و این بناها بر اساس نجوم بطلیموسی ساخته شده اند که مجموعه بسیار منحصر به فردی در نوع خود است. بنای رصد خانه جنتر منتر در قرن ۱۹ میلادی آسیب بسیاری دید. بعدها با مدد آرتور گارت ستاره شناس داوطلب کار بازسازی آن انجام پذیرفت که اثر فعلی حاصل این امر است.

وب سایت رصد خانه جنتر منتر جیپور :  کلیک کنید

لینک رصدخانه جنتر منتر در سایت ویکی پدیا : کلیک کنید

لینک رصدخانه جنتر منتر در سایت میراث های جهانی یونسکو : کلیک کنید


برای مشاهده تور هند روی لینک کلیک کنید

برای کسب اطلاعات درباره هتل های هند روی لینک کلیک کنید

برای کسب اطلاعات درباره دیدنی های هند روی لینک کلیک کنید

عکس های زیبایی از رصد خانه JANTAR MANTAR جیپور :

موقعیت مکانی رصد خانه جنتر منتر جیپور در نقشه گوگل :

برچسب ها
آثار باستانی جیپور هند آثار تاریخی جیپور هند برترین مجری مستقیم تور مثلث طلایی هند بناهای باستانی جیپور هند بناهای تاریخی جیپور هند بهترین مجری تور روسیه کیست تور ارزان قیمت هند تور لحظه آخری هند تور مثلث طلایی هند تور هند تور هند با پرواز آسمان تور هند با پرواز ایران ایر تور هند با پرواز تابان تور هند با پرواز قشم ایر تور هند با پرواز ماهان تور هند با پرواز معراج تور هند لحظه آخری تور هندوستان جاذبه های تاریخی جیپور هند جاذبه های توریستی جیپور هند جاذبه های جیپور هند جاذبه های سفر به جیپور هند جاذبه های گردشگری جیپور هند جاذبه های هند جنتر منتر جیپور جنترمنتر جیپور هند دیدنی های جیپور دیدنیهای جیپور هند رصد خانه جنتر منتر جیپور رصد خانه جنتر منتر شهر جیپور رصد خانه جنترمنتر جیپور رصد خانه های هندوستان رصدخانه جنتر منتر جیپور رصدخانه جنتر منتر جیپور هند رصدخانه جنترمنتر جیپور رصدخانه های هند قیمت تور مثلث طلایی هند میراث های جهانی ثبت شده در یونسکو هند میراث های جهانی جیپور هند میراث های جهانی هند نرخ تور مثلث طلایی هند هزینه اقامت در هتل دی آدرس مارینا دبی

کارشناس گردشگری

دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری شیوار سیاوشان متشکل از متخصصین مجرب گردشگری در نظر دارد پایه گذار خدمات دهی با استانداردهای بین المللی باشد. ما آنچه شما می خواهید را برنامه ریزی خواهیم کرد و بهترین پیشنهادات را با شعار مشاور امین سعی می کنیم به شما ارایه کنیم. چون ما معتقدیم ما امانت دار وقت و هزینه شما هستیم تلفن تماس : 91014574 021 موبایل پشتیبانی تورهای در حال اجرا : 09192120524

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن